Książeta renesansu – zrób to sam!

Zachęcanie do gry OOP jest niemoralne. Wiem o tym, ale nie żałuję. OOP jest przekleństwem dla graczy, na szczęście na ratunek przybywają inne trzy literki – DIY. Miało być szybciej, ale wyszło jak zawsze.  Jako, że czekanie wzmaga apetyt to jest szansa, że znajdzie się choć jeden chętny do wykonania swojego egzemplarza Książąt.

W powyższym pakiecie znajdziecie wszystkie pliki graficzne potrzebne do wykonania własnego egzemplarza. Wszystko jest w formacie pdf, żeby nie było problemów z dostosowywaniem rozmiaru przy wydruku. Foldery opisane są odpowiednimi formatami arkuszy papieru. Kwestia drukowania na samoprzylepnym jest już sprawą indywidualną, tak opisałem folder ponieważ żetony było mi tak wydrukować łatwiej. W paru punktach jak się za to wszystko zabrać:

1. Drukowanie – koniecznie drukarka laserowa, papier o gramaturze co najmniej 200g, rozmiary to a4 i a3, więc nie musi być to punkt druku/ksero z ploterem. (nie wszystkie drukarki w pracy spełniają te warunki, więc pracownicy sektora biurowego – sorki, nie pójdzie na koszt firmy 😉 ).

2. Plansza – obcinamy białe brzegi, które zostaną z marginesów sprzętu drukującego. Podklejamy na tekturę 1,5-2mm ( w przypadku korzystania z kleju Magic, warto go rozprowadzić równomiernie, w przeciwnym wypadku pod światło będzie widać gdzie klej został nałożony gdzie nie). Teraz najważniejszy punkt programu – cięcie. Można od strony z grafiką lub z drugiej, dowolnie, ja preferuję cięcie od strony z grafiką – mamy wtedy jedynie widoczną linię, a nie pofałdowania jak w wielu grach. Dla wzmocnienia podklejamy planszę w miejscu cięcia mocną taśmą lub plastrem.

3. Kafle – podklejamy całą kartkę a4 na tekturę i wycinamy nożykiem. UWAGA : przed podklejeniem strony „eventy” radzę wyciąć najpierw 3 karty zdrady.

4. Karty – przygotowna są bez rewersów, więc drukujemy i wkładamy w dobre koszulki (mayday odpada ;)), rozmiar mini american. Fani sztywniejszych kart mogą podkleić wydruk na jeszcze jedną kartkę gramatury +200g i dopiero wyciąć, ale to już zadanie dla chętnych. Pojedyncza karta w koszulce ffg daje radę.

5. Żetony – Laury – tak jak kafle, tektura i wycinamy. Jeśli ktoś ma dużo cierpliwości lub odpowiedni sprzęt może się bawić w wycinanie kółek z tektury. Dla osób z mniejszą ilością punktów dexterity polecam następujące rozwiązanie : wpływy wycinamy z papieru samoprzylepnego i przyklejamy na dwugroszówki, pieniądze bierzemy z dowolnej innej gry Wallaca 🙂

6. Dodatkowe elementy – do gry niezbędne będą 2 kostki k6 (najlepiej biała i czarna), 5 dysków w kolorach miast ( zielony, żółty, czerwony, fioletowy, niebieski), 2 znaczniki do oznaczania osób biorących udział w walce ( najlepiej w kolorach kostek k6) i 1 znacznik wykorzystywany na torze wojen – może być dysk w kolorze czarnym.

W zestawie dołączona jest instrukcja oryginalna oraz moje tłumaczenie w wersji PL. Nie wykluczam, że w którymś miejscu mogłem się pomylić, więc w przypadku kwestii spornych pierwszeństwo mają zasady angielskie. Jeśli ktoś zauważy jakiś błąd, proszę o informację to od razu poprawimy. W razie pytań w kwestii samego wykonania własnego egzemplarza też chętnie pomogę, można pisać.

Efekt finalny powinien wyglądać mniej, więcej tak :

Z mojej strony tyle, drukować, wycinać, grać ! Już nie ma wymówki, że gra niedostępna !